• Compare Products
  • Save Energy
  • Save Money

Natural Gas Ovens Ranked by Annual Running Cost

Natural Gas - Natural Gas costs calculated at average gas tariff of 4.5 cents per megajoule.

LPG Gas - LPG Gas costs calculated at average of 5.4 cents per megajoule.

Electricity - Electricity costs calculated at average electricity tariff of 35 cents per kilowatt-hour.


Usage is defined by these criteria

Save up to
$ 65.52 a year
Select brand
Capacity
Annual Running Cost
Price
Ranked by Annual Running Cost »
Cost Per Litre Capacity(L) Cost Per Hour Annual
Running Cost
1
Add to Compare   From $839.00
$0.68 69 $0.30 $46.80
2
Add to Compare   From $859.00
$0.68 69 $0.30 $46.80
3
Add to Compare   From $1638.00
$0.91 72 $0.42 $65.52
4
Add to Compare   From $1554.00
$0.91 72 $0.42 $65.52
5
Add to Compare   From $1543.00
$0.91 72 $0.42 $65.52
6
Add to Compare   From $1248.00
$0.91 72 $0.42 $65.52
7
Add to Compare   From $1017.00
$0.91 72 $0.42 $65.52
8
Add to Compare   From $998.00
$0.91 72 $0.42 $65.52
9
Add to Compare   From $1197.00
$0.91 72 $0.42 $65.52
10
Add to Compare   From $1596.00
$0.91 72 $0.42 $65.52
NP (NOT PUBLISHED)

 

Natural Gas Ovens

Decades ago gas ovens were certainly the most popular in homes. Electric ovens became more popular due to their features. These days technology has caught up with natural gas ovens and they have the same features as electric ovens such as, electronic ignition, fan assisted convection and easy cleaning options. However being gas it has the added benefits of responsive temperature control, speed, efficiency and reliability. By comparing natural gas ovens on Save Energy Save Money you can get a great deal and get informed on running costs.

 

Save Energy Save Money

We pose the question to you, what’s the point of buying a product that will cost you twice as much a year to run than another that works just as well? While doing research for the website we were astounded at how quickly you could recoup your extra upfront cost from the running costs of the product. In most cases by purchasing the more expensive and more efficient product you will have your extra outlay back in your pocket in one year. For the first time in Australia you can now compare star ratings and running costs of electrical appliances so you save money and at the same we are working towards a more sustainable future.

 

What Oven to Buy? Compare and Find Out

With all of the options out there are you confused as to what oven to buy? We are here to answer all of your questions and ensure you get the right product for you at the best price. You can compare ovens across multiple categories in the one easy to read comparison table. Once you have found the right type, size and the most efficient model compare prices so you get the best deal possible. All that’s left now is to sit back and wait for your new oven to arrive!

Captcha
Refresh

(*) Required Field